Oyuncakların Önemi

Oyuncakların Önemi

Yeni çocuk sahibi olan ebeveynler artık kendilerine farklı bir keşif alanı bulmuşlardır. Doğumdan sonra bebekler dünyayı keşfetmeye, ebeveynler ise bu dünyaya yeni gözlerini açan miniğin dünyayı keşfine yardımcı olmak adına hiç bilmedikleri bir yolculuğa çıkarlar. Yeni doğan çocukların günlük (beslenme ve sağlıklı yaşam) ihtiyaçları dışında fiziksel ve zihinsel gelişimleri üzerine de düşülmelidir.

 

Yukarıda belirttiğim bilgiler ve bilinenler ışığında bebeklerin zihin ve fiziki gelişimleri için oyunlara dolayısı ile oyuncaklara ihtiyaçları olmaktadır.  Oyuncak deyip geçmemek lazım Oyuncaklar fiziksel ve zihinsel gelişimde en önemli araçlar olarak çok uzun yıllardır kullanılmakta ebeveynler tarafından tercih edilmektedir.

Çocuklarımıza nasıl oyuncak almalıyız sorusunun cevabını şöyle tanımlayabiliriz. Doğumdan sonra ilk gelişim gösteren duyu, işitme duyusudur. İşitme duyusu için tercih edilebilecek oyuncaklar çıngırak ve hafif sesli müzikli oyuncaklardır, bu süreçten sonra daha çok görme duyusu gelişim göstermektedir. Beşik üzeri dönence ve tavana yansıyan ışıklı oyuncaklar ile bu duyu desteklenebilir. Dokunma duyusu gelişimi ise Oyuncaklara temas ile farklı şekilleri birbirinden ayırt etme gibi aktiviteler ise dokunma duyusu için destekleyici olurlar.  7. Aydan sonra bebekler artık daha hareketli ve keşif alanını daha da fazla genişletmeye çalışmaktadır. Bu zaman diliminde ise Motor Becerileri gelişir, bu beceri için daha çok; büyük parça lego, blok, bultak ve üst üste dizilebilen, yerde yuvarlanan oyuncaklar bebeğinizin el, kol ve bacaklarını hareket etmesine sebebiyet verecek oyuncaklar motor becerilerini geliştirir. İlerleyen dönemlerde içeriğinde hayvanlar, sayılar ve şekilleri öğretebilecek Sesli ve müzikli oyuncakları tercih ederek zihin gelişimleri de desteklenebilir.

 

 Aslında oyuncaklara genel anlamda baktığımızda çocuklarımız için zihin ve fizik jimnastiği yapabildikleri birer araç olarak düşünebiliriz. Çocuklar büyüdükçe keşif alanları genişleyecektir. Sürekli yeni bir şey öğrenmek isteyeceklerdir. Bu keşif esnasında onlara yardımcı olmamızın yolu oyundur. Oyunlar bir şeyleri öğretmek ve uygulamasını sağlamak için en güzel aktivitedir. 

Etiketler: Oyun, Oyuncak, Ebeveynlik, Bebek, Çocuk,
Nisan 17, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı